sposoby na kaszelKaszel jest jednym z pierwszych symptomów grypy lub przeziębienia. Jest oznaką, że w organizmie coś dzieje się nie tak, jak powinno. Aby poradzić sobie z kaszlem, można stosować leki homeopatyczne, które mają za zadanie wspomagać i pobudzać układ immunologiczny człowieka. Dzięki temu organizm broni się sam.

 

Przebieg kaszlu

Kaszel, mimo tego że jest uciążliwy i męczący, ma również konkretne funkcje. Przede wszystkim oczyszcza drogi oddechowe i wskazuje, że organizm jest atakowany przez substancje drażniące. Kaszel jest oznaką nie tylko przeziębienia. Jego przyczyną może być alergia lub podrażnienie gazem, kurzem lub pyłem. Czasami kaszel mija bardzo szybko, jednak najczęściej zwiastuje infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Kaszel ma swój specyficzny przebieg. W pierwszym etapie człowiek bierze głęboki wdech i następuje zamknięcie głośni. Wtedy wzrasta ciśnienie w drogach oddechowych. Drugi etap kaszlu to przyspieszone wydalenie powietrza z płuc po tym, jak głośnia otwiera się, a ciśnienie spada. W ten sposób organizm pozbywa się ciał obcych. Wyrzucane z płuc powietrze osiąga prędkość około 30 m/s.

 

Rodzaje kaszlu

Wyróżniane są różne rodzaje kaszlu. Kaszel suchy, który jest oznaką przeziębienia oraz grypy, nie pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny. Kaszel mokry, który charakteryzuje się właśnie odkrztuszaniem wydzieliny, jest również symptomem infekcji chorobowej. Kaszel alergiczny jest to napadowy kaszel, który trwa około pół minuty i jest bardzo gwałtowny. Wyróżnia się tym, że w czasie jego trwania pojawia się zaczerwienienie na twarzy oraz łzawienie oczu, a także łapczywe wdychanie powietrza. Ostatnim rodzajem kaszlu jest kaszel szczekający, któremu zwykle towarzyszy chrypka. Jest on objawem zapalenia krtani oraz może oznaczać zarażenie niektórymi chorobami zakaźnymi. Znacznie

częściej to osoby dorosłe cierpią na kaszel. Dzieci mają mniejsze drogi oddechowe i szybciej oddychają, a do tego są bardzo czułe na zewnętrzne bodźce takie jak: dym z papierosów, zapachy, kurz, dym.

Sprawdź leki na kaszel>>

Sposoby leczenia kaszlu

Osoby cierpiące na kaszel powinny stosować leki homeopatyczne w postaci syropów. Mają one właściwości łagodzące pieczenie i kaszel, a także rozrzedzające wydzielinę, co sprawia, że organizm łatwiej się jej pozbywa. Należy pamiętać, że każdy rodzaj kaszlu potrzebuje innego rodzaju pomocy, więc syropy powinny być dobierane w zależności od tego, czy kaszel jest suchy, czy mokry i jakie są jego przyczyny.

Syropy na kaszel powinny zawierać naturalne składniki i rośliny. Rosiczka ma działanie łagodzące kaszel napadowy, wilcza jagoda – kaszel suchy, koral szlachetny – kaszel spowodowany przez zimno. Z kolei arnika górska wspomaga leczenie chrypki, wymiotnica lekarska leczy kaszel napadowy, który wywołuje wymioty. Korzystny wpływ na kaszel nocny ma bylica rupnik, a na kaszel charakteryzujący się utrudnionym odkrztuszaniem koszenila kaktusowa. Właściwości przeciwzapalne i ściągające ma nawłoć pospolita, co sprawia, że wspomaga leczenie nie tylko kaszlu, ale też zapaleń górnych dróg oddechowych.

 

Źródło: abcZdrowie.pl